pharmacystudents.hit.bg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

+8
black_mamba
Maniac
Fa7a
schuldiner
memo+
warewoolf
kacana
chiborator
12 posters

Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  chiborator 10/6/2008, 22:46

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???
Защото сам забелязал, че повечето казват, аааааааааааа ФАРМАЦЕВТИКА Very Happy Very Happy Very Happy ааааааааа продавач да знам какво е Very Happy Very Happy Very Happy
направо да се :axe:
Аз лично също незнаех много преди да влезна, но си мисля, че Фармацветите са една част от миналото, днешното и настояшето обшество без което то неможе Exclamation Exclamation Exclamation :girl_werewolf:
chiborator
chiborator
Admin

Брой мнения : 218
Join date : 11.03.2008
Age : 38
Местожителство : maina town

https://pharmacystudents.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  kacana 11/6/2008, 20:56

И аз така смятам, почти всеки я нарича фармацевтика, дори има 1 които твърди, че след като уча фармация не уча в медицинския университет, а в колежа.
kacana
kacana
Moderator
Moderator

Брой мнения : 42
Join date : 24.05.2008
Age : 35
Местожителство : Габрово

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty абе тея хора се побаркват

Писане  warewoolf 18/6/2008, 19:52

как няма да мислят 4е сме продавачи като в аптеките работят всякаква паплач ама не и фармацефти ...........а тези дето са фармацефти са повечето бабички.... така че даваи те смело и да не ви пука .......
warewoolf
warewoolf
новобранец
новобранец

Брой мнения : 2
Join date : 18.06.2008

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  memo+ 2/7/2008, 10:15

Taka e na6ata funkcia wuw Bulgaria e prodava4i na lekarstva, dano sled kato sme v EU pone malkos e doblijim do tehnia standart w nashata profesia.W SWEDEN naprimer ,wsi4ki dobawki i OTC se kupuwat na kasata na koqto raboti 4owek sys sredno obrazowanie,a farmacewta e sednal zad biuro i kogato otiwash (samo s recepta )siadash pri nego i zapo4wate da diskutirta problema,toi proweriawa i lekarstwenoto ti doise w kompiutyra i 4ak togawa toi ti otpuska lekarstwata ,taka negowata rabota e to4no kakwato triabwa da bude:da analizira ,da konsultira pacienta i da mu predostawia farmacewti4na grija.Dano niakoga i pri nas se wuwede tazi praktika togwawa nashta profesia shte bude istinsko udowolstwie:)

memo+
новобранец
новобранец

Брой мнения : 5
Join date : 27.06.2008

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  chiborator 2/7/2008, 16:34

Това което казваш много ми хареса, дано стане така скоро cheers cheers cheers
chiborator
chiborator
Admin

Брой мнения : 218
Join date : 11.03.2008
Age : 38
Местожителство : maina town

https://pharmacystudents.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  schuldiner 2/7/2008, 20:24

Надявам се, че пишещите тук съзнават напълно, че статута ни сред обществото се определя не от хората, а от нас самите. Студентите завършват с манталитета на продавачи или бъдещи продавачи... Вие как искате да ни гладат хората. За какви консултации става въпрос при положение, че нито младите магистри, нито старите (тези, които са завършили преди 89) разбират за какво става въпрос. Аз като вляза в някоя аптека и разбирам, че просто на никой нищо не му е ясно. Проблемът не е само в държавата или във факултета...проблемът е в нас. Кво да си говорим?!
schuldiner
schuldiner
Moderator
Moderator

Брой мнения : 58
Join date : 25.03.2008
Местожителство : СИНЧЕЦ 2

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  chiborator 2/7/2008, 22:08

За пореден път си прав, но "една птичка пролет не прави" или "един форум пролет не прави"
Трябва да се тръгне от някаде, нямам нищо против да е от нас cheers cheers cheers
chiborator
chiborator
Admin

Брой мнения : 218
Join date : 11.03.2008
Age : 38
Местожителство : maina town

https://pharmacystudents.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Fa7a 2/8/2008, 00:02

Това с фармацевтиката явно е често срещано явление :crazy:
Лично мен досега най-много ме е подразнил факта, че доста добър мой познат веднъж реши,че трябва да ми обяснява, колко по-престижна била работата на инжинерите и какви по-големи умове били те. Ей, такива хора, които и понятие си нямат за какво става въпрос и познанията им в тази област се изчерпват до това да идат в аптеката да си купят аналгин или презервативи не мисля, че трябва да си изказват "компетентното" мнение по въпроса.

Бъдещето на професията е в нашите ръце Exclamation
Fa7a
Fa7a
Moderator
Moderator

Брой мнения : 39
Join date : 01.08.2008
Age : 34
Местожителство : Стара Загора/София

https://www.facebook.com/mmazneva

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Maniac 5/8/2008, 10:07

Fa7a написа:Бъдещето на професията е в нашите ръце Exclamation

Това май трябва да стане девиз на всеки магистър по фармация в БГ- много е жалко именно това, че голям процент и от действащите маг.фарм.-ове и наши колеги възприемат фармацията единствено като правото да си зад щанда в аптеката и да прибираш кинтите срещу сиропчета, ОТС или сапунчета... абе касиерска работа.. Вярно, че в момента и държавта като страна по казуса оаква нещата, но това е преходно и поправимо, по-страшното е когато самите ние си драйфаме по реномето Evil or Very Mad
Надявам се да започнем да променяме нещата, защото съм говорил с много хора, които живеят извън БГ, а и с доста интелигенти хора от БГ, които са напред с материала в тази област и наистина професията в реалния си образ и мащаб е страхотна, остава ние да се постараем да започнат и пациентите/не клиентите/ да разбират къде е ключа от палатката.
Maniac
Maniac
потребител
потребител

Брой мнения : 40
Join date : 23.04.2008

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  black_mamba 11/8/2008, 21:18

Maniac написа:
Fa7a написа:Бъдещето на професията е в нашите ръце Exclamation

Това май трябва да стане девиз на всеки магистър по фармация в БГ- много е жалко именно това, че голям процент и от действащите маг.фарм.-ове и наши колеги възприемат фармацията единствено като правото да си зад щанда в аптеката и да прибираш кинтите срещу сиропчета, ОТС или сапунчета... абе касиерска работа.. Вярно, че в момента и държавта като страна по казуса оаква нещата, но това е преходно и поправимо, по-страшното е когато самите ние си драйфаме по реномето Evil or Very Mad
Надявам се да започнем да променяме нещата, защото съм говорил с много хора, които живеят извън БГ, а и с доста интелигенти хора от БГ, които са напред с материала в тази област и наистина професията в реалния си образ и мащаб е страхотна, остава ние да се постараем да започнат и пациентите/не клиентите/ да разбират къде е ключа от палатката.

Maniac много умно мнение... Но винаги се намират хора, които да посрамят професията. За съжеление мисля, че те са повече от тези, които се стараят да бъдат истински професионалисти silent silent silent silent
black_mamba
black_mamba
Moderator
Moderator

Брой мнения : 61
Join date : 12.03.2008
Age : 39
Местожителство : Sofia

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Fa7a 13/8/2008, 14:29

Ето на какво попаднах днес Smile
Статията е от 2005, но актуална Like a Star @ heaven

ПРОФЕСИЯ ФАРМАЦЕВТ

Формирането на фармацевтичния морал започва с възникването на фармацевтичната професия. Във всички времена към личността на фармацевта са били предявявани високи нравствени изисквания и се е считало, че хуманността, акуратността, отзивчивостта, притежаването на задълбочени знания и професионално умение трябва да бъдат негови присъщи качества. Тези изисквания са стоели в основата на фармацевтичния морал, който се е формирал и развивал заедно с развитието на фармацевтичната дейност.
Фармацевтите са здравни специалисти, които помагат на пациентите да използват по най-ефективен и безопасен начин предписаните им лекарства.
Етичният кодекс на фармацевтите е изготвен, за да дефинира принципите, които формират правата и задълженията на фармацевтите. Тези принципи, основани на морални задължения, са създадени, за да ръководят фармацевтите във взаимоотношенията им с пациентите, другите здравни специалисти и обществото като цяло.
Намеренията на Комисията по етика бяха насочени към практическото реализиране на принципите, залегнали в Етичния кодекс на фармацевта, приет на VIII конгрес на СфБ (ноември 2003 г.).
Най-големият проблем, с който трябваше да се преборим, е нелоялната конкуренция, провеждана от аптеки, собственост на нефармацевти и за съжаление няколко и на фармацевти. Предупрежденията и наказанията, които наложихме на тези аптеки, бяха с морално-етичен привкус. Истински резултат би се получил, ако имаше закон за съсловието на фармацевтите, както е при лекари и стоматолози. Явлението нелоялна конкуренция, предизвикана от единици, прерасна в масова практика. С цел оцеляване останалите аптеки бяха принудени да намалят цените на лекарствата до нива, които не са достатъчни за издръжката на аптеката. Това е агония, която, ако продължи, ще доведе до масови фалити на аптеки на фармацевти поради това, че те не разполагат с достатъчно материален и протектиращ ги административен ресурс, за да се преборят с веригите аптеки, които пък по своята същност противоречат на закона. Принципно тези вериги са изключително опасни за крайния клиент. Възможно е тенденциозно налагане на точно определени продукти, което изкривява представата за правилното лечение. Създава се възможност за монополизиране на пазара и защитаване на нечий интерес. За съжаление има още редица нерешени проблеми, върху които трябва да съсредоточим усилията си в най- близко бъдеще:
- Приемане закон за съсловната организация.
- Узаконяване изискването магистър-фарма-цевт да е собственик на аптеката.
- Регламентиране изисквания, насочващи конкуренцията между аптеките към качествени, а не към количествени измерения.
- Премахване монопола на веригите аптеки със собствено производство и дистрибуция, които в момента се възползват от "вратички" в закона.
В много държави се прилагат рестриктивни мерки при разкриване на аптека: брой население, отстояние на една аптека от друга, площ, качествени изисквания и най-вече собствеността да е на магистър-фар-мацевт.
Поредният абсурд, който беше сервиран на фармацевтите, е изискването на НЗОК без никакво законово основание да се отчисляват 10% от оборота върху максималните цени, фиксирани от НЗОК. Тези 10% отчисления от оборота за Националната каса представляват над 50% от приходите на аптеката. В пазарните механизми се предлагат редица отстъпки, правят се промоции на определени стоки, което вече няма да е възможно при облагане с този "данък НЗОК". Това ще доведе до повишаване цените на лекарствата с над 15% от 01 февруари тази година, когато влиза в сила НРД (Националният рамков договор). След такова развитие на нещата остава въпросът с каква цел се изземват тези средства и къдеотиват те, както и искрена ли е загрижеността на НЗОК към пациента, тъй като с поведението си оставя сериозни съмнения, че се обслужват интересите на големите вериги аптеки, които освен това имат дистрибуция, внос и собствено производство на лекарствени средства. Ролята на фармацевта в обществото не е печалбарска. Целта на фармацията е да бъде оптимизирана лекарствената употреба. Отпускането на лекарственото средство не е само цена. Водещият принцип е здравето на хората.
Приоритетните направления в дейността на фармацевтите са:
- Осигуряване на професионални съвети и консултации за гарантиране на правилната, безопасната и ефективна употреба на лекарствата с цел постигане на положителни резултати от лечението.
- Осигуряване на компетентни професионални съвети и консултации относно целесъобразността от самолечение и правилна, безопасна и ефективна употреба на лекарствени продукти, отпускани без рецепта.
- Пропагандиране на личната грижа за здравето.
- Осъществяване на успешна колаборация с другите здравни професионалисти. В действителност хората имат нужда не да купуват лекарството, а да получават верни решения на възникналите проблеми, свързани с опазване или възстановяване на здравето им.
Цивилизованите общества посредством нормативна регулация непрекъснато търсят възможности за доближаване до идеалния фокус, обезпечаващ независимост и липса на условия за конфликт на интереси. Така например през 1841 г. във Великобритания е учредено фармацевтично дружество, а със закона за аптеките от 1868 г. са му дадени правата за самоуправление на професията чрез приемането на Етичен кодекс.
Добрата аптечна практика изисква фармацевтът непрекъснато да подобрява своята професионална компетентност, ползвайки източници на независима, достоверна, актуална и обективна информация, отнасяща се както за лекарствата и тяхната употреба, така и за тенденциите и перспективите за развитие на професионалната практика.

маг.фарм. Марин Згурев
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕТИКА
КЪМ СЪЮЗА НА ФАРМАЦЕВТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Fa7a
Fa7a
Moderator
Moderator

Брой мнения : 39
Join date : 01.08.2008
Age : 34
Местожителство : Стара Загора/София

https://www.facebook.com/mmazneva

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Lady_Chocolight 3/9/2008, 19:24

Това, което на мен не ми е ясно, е има ли опции за работа във фирми за производство във фармацевтични предприятия за нас? Защото аз с идеята за такава дейност избрах тази специалност.
Lady_Chocolight
Lady_Chocolight
новобранец
новобранец

Брой мнения : 6
Join date : 02.09.2008
Age : 34
Местожителство : Бургас/София

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  top-pharmacy 4/9/2008, 17:56

разбира се че има дори в факултета има пройзводствен пфофил за хората който се интересуват от пройзводство аз лично сега работя в софарма и изготвям разтворите който се наливат в ампулите така че само да искаш работа и развитие в пройзводството има
top-pharmacy
top-pharmacy
Moderator
Moderator

Брой мнения : 88
Join date : 12.03.2008
Местожителство : някаде по морето

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Lady_Chocolight 4/9/2008, 19:08

Знаех си... благодаря за информацията.
Ето - който е решил да бъде фармацевт, не се е обрекъл да бъде и продавач в аптека.
Въпрос на избор.
Lady_Chocolight
Lady_Chocolight
новобранец
новобранец

Брой мнения : 6
Join date : 02.09.2008
Age : 34
Местожителство : Бургас/София

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Fa7a 7/9/2008, 14:37

Lady_Chocolight написа:продавач в аптека.

Ъ... някой колега би се обидил... :crazy:
Fa7a
Fa7a
Moderator
Moderator

Брой мнения : 39
Join date : 01.08.2008
Age : 34
Местожителство : Стара Загора/София

https://www.facebook.com/mmazneva

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  top-pharmacy 7/9/2008, 22:52

Fa7a написа:
Lady_Chocolight написа:продавач в аптека.

Ъ... някой колега би се обидил... :crazy:
ne mislq taka istinata e 4e 90% ot kolegite sa v toq fakultet samo za dastanat prodava4i v apteka
top-pharmacy
top-pharmacy
Moderator
Moderator

Брой мнения : 88
Join date : 12.03.2008
Местожителство : някаде по морето

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Lady_Chocolight 8/9/2008, 13:17

Не мисля, че някой би се обидил, ако е решил именно да продава в аптека. Тези хора са много ценни - именно те извършват контакта с крайните потребители.
Под "обрекъл" имах предвид не че самата дейност е някакво проклятие или недостойна служба, а че не е единствена опция за току-що завършилия.
Дано никой не ме е разбрал погрешно. Аз самата също бях планирала да продавам в аптека и бих - зависи как протекат обстоятелствата. Smile
Lady_Chocolight
Lady_Chocolight
новобранец
новобранец

Брой мнения : 6
Join date : 02.09.2008
Age : 34
Местожителство : Бургас/София

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Maniac 8/9/2008, 21:33

Много ми става неприятно като видя някого да нарича пациента потребител..... да не сме в хранителен супермаркет...
Maniac
Maniac
потребител
потребител

Брой мнения : 40
Join date : 23.04.2008

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  top-pharmacy 8/9/2008, 22:55

ne prosto potrevitel a klient
moeto razbirane e 4e aptekata e zdravno zavedenie kadeto horata tarsqt kvalificirana zdravna pomo6t sledovatelno e redno da sa pacienti
nai malkoto e lipsa na samouvajemie kogato nqkoi doide pri teb da mu kaje6 klient za6toto taka se zamoizravnqva6 s prodava4
top-pharmacy
top-pharmacy
Moderator
Moderator

Брой мнения : 88
Join date : 12.03.2008
Местожителство : някаде по морето

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  farmacevta1 9/10/2008, 20:41

аз имах следната случка...
пътувам си в 280 към студентски и един дядо ме пита:
-Студент ли си?
-Да
-Какво учиш?
-Фармация...
-Формация ли?
-Не, Фармация!
-Информация???
-Не, Фармация!!!
-ааааа...Фармацевтика... Mad

farmacevta1
потребител
потребител

Брой мнения : 12
Join date : 06.10.2008

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Slayer 28/10/2008, 23:55

А аз какво да кажа, като в друг форум едно момиче беше написало "ще кандидатствам фармацевтика" ...

Slayer
потребител
потребител

Брой мнения : 11
Join date : 26.05.2008
Age : 36
Местожителство : Казанлък

Върнете се в началото Go down

Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация??? Empty Re: Смятате ли, че хората знаят какво е Фармация???

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите